Cztery kroki skutecznego odchudzania – Faza II – Technicznie dietę ujmując…

Faza II

Technicznie dietę ujmując…

Zmotywowany, gotowy do działania… Aż palisz się do swojego wielkiego wyzwania. Przed Tobą szczupła sylwetka, lepsza wydolność, zdrowsze ciało. To fantastyczna perspektywa, a Ty już nie możesz się doczekać, kiedy to wszystko osiągniesz.
Czy jedak warto rzucać się w chaosie na głęboką wodę z tak poważnym przedsięwzięciem? Przecież właśnie postanowiłeś zmianę nawyków żywieniowych, utratę masy ciała, długotrwałą pracę nad sobą… Dlatego warto poświęcić trochę czasu i pomyśleć, jak wkomponować swoją dietę w życie, bo de facto staje się ona jego częścią.
Bardzo rozsądnym pomysłem jest zaPLANowanie diety na poziomie trybu życia i swojego rozkładu dnia. Ale jak to zrobić?

1. Najważniejsze – określ jasno, kiedy zaczynasz. Jeśli jesteś odpowiednio zmotywowany do działania i potrzebujesz tylko trochę czasu na techniczne przygotowania, zaczniesz w granicach dwóch – trzech tygodni. Najlepiej, by był to spokojniejszy czas w Twoim życiu, byś mógł spokojnie skupić się na kuciu nowych, zdrowszych nawyków. Okresy świąteczne, ferie, wakacyjne – one zawsze sprzyjają ogólnemu rozluźnieniu, dlatego lepiej, by do czasu ich nadejścia Twoje zasady były już żelazne. Jeszcze jedno – datę, którą sobie wyznaczysz, potraktuj poważnie, nie lekceważ samego siebie!

2. Podziel się swoimi planami z najbliższymi. Zyskasz wsparcie i dodatkową motywację, nie pozbawiaj się jej.

3. Zastanów się, jak wygląda Twój plan dnia, zarówno roboczego jak i wolnego od pracy. Ile pracujesz? Kiedy masz przerwy? Ile posiłków mógłbyś jeść w domu? Czy masz czas na przygotowanie posiłków? Czy masz możliwość podgrzania posiłku w pracy? Przecież nie ma sensu zabierać ze sobą ryby na parze, jeśli masz ją jeść zimną i zdecydowanie niesmaczną – odpowiedzi na te pytania dadzą Ci obraz Twojego trybu życia, a jego analiza pomoże Ci nie tylko sprawdzić, czy prowadzisz higieniczny tryb życia (np. czy się wysypiasz, jesz regularnie), ale również pomoże ustalić nowe, stałe pory posiłków, jak i resztę nawyków.

4. Ćwiczenia – kiedy, ile, jak długo? Znajdziesz czas na siłowni, czy będziesz trenował w domu? Może zdecydujesz się na bieganie? Pamiętaj, by przy wyborze aktywności fizycznej zwrócić uwagę na ewentualne przebyte kontuzje albo zalecenia lekarza.

5. Wiesz już, jak jest, a jak powinno być? Nowy plan dnia z uwzględnieniem posiłków i czasu na ich przygotowanie (oraz ćwiczenia) zapisz sobie, by nie było cienia szansy na chaos w szeregu zajęć i pominięcie posiłku.

6. Przygotuj się technicznie – kup wagi: kuchenną i łazienkową. Dlaczego? Waga kuchenna pomoże Ci kontrolować ilość przyjmowanych kalorii, łazienkowa zaś – postępy w odchudzaniu. Potrzebujesz obu, by nie opierać swojej diety na przypuszczeniach i szacunkach. Nie popadaj jednak w paranoję! Nie waż się codziennie. Wystarczy raz na tydzień przed śniadaniem, ale po wypróżnieniu. Jeśli zaś chodzi o wagę kuchenną – oczywiście możesz z niej korzystać kiedy tylko chcesz, ale najlepiej sprawdzi się do produktów o wysokiej zawartości energii oraz konkretnych składników odżywczych.

7. Pozbądź się z domu i pracy niezdrowych przekąsek. Jeśli je zachowasz, najprawdopodobniej znikną w Tobie szybciej niż myślisz. Dużo mniej prawdopodobne jest, że pojdziesz do sklepu, by je kupić będąc na diecie. Ale uwaga: nie wyjadaj swoich starych przekąsek przed dietą, wyrzuć je. W kolejnym artykule przeczytasz, czym je zastąpić.

8. Staraj się prowadzić higieniczny tryb życia. Od dnia postanowienia pewnie miną dwa tygodnie, zanim wdrożysz dietę. Do tego czasu postaraj się zacząć pilnować kilku rzeczy. Snu, bo ma on ogromny, korzystny wpływ na Twój organizm. Ludzie, którzy się wysypiają, rzadziej cierpią na otyłość. Spróbuj zacząć jeść regularnie, najlepiej łącznie 5 razy w ciągu dnia o stałych porach, w tym jeden posiłek do pół godziny po przebudzeniu, a drugi na 2 godziny przed snem.

9. Dobrze się zaopatrz przed rozpoczęciem diety. Nie dopuść do sytuacji, w której nie masz np. chudego twarożku, więc „musisz” sięgnąć po ser smażony.

10. Przygotuj zeszyt na dzienniczek żywieniowy – będziesz mógł porównać plan z wykonaniem, wskazać sobie ewentualne błędy i spróbować więcej ich nie popełniać.

Przygotowanie do diety nie jest łatwym zadaniem, ale warto poświęcić mu czas, ponieważ da Ci poczucie bezpieczeństwa i pewność, że dasz radę. Powodzenia!

A w następnym artykule podstawowe zasady racjonalnej, zbilansowanej diety redukcyjnej i kilka słów o ćwiczeniach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s