Jesteś tym, co jedzą Twoi przyjaciele!

Na koniec dnia krótko o psychologii żywienia – wpływ nawyków żywieniowych ludzi z naszego otoczenia na nasze własne wybory.

Zainteresowani tematem autorzy pracy, która ukazała się w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics przeprowadzili metaanalizę piętnastu badań (opublikowanych w jedenastu różnych publikacjach) szukających związku pomiędzy nawykami żywieniowymi innych ludzi a własną podażą energii i wyborami rodzaju żywności. Osiem z przytoczonych badań traktuje o wpływie norm konsumpcji jedzenia na podaż energetyczną jednostki, a kolejne siedem ocenia zależność pomiędzy wyborami żywieniowymi naszych najbliższych, a naszymi. Jak można się było spodziewać, uczestnicy badań otrzymawszy informację, że inni pobierają więcej bądź mniej energii, starali się dostosować do ogółu, co świadczy o silnym związku pomiędzy jedzeniem a identyfikacją społeczną, czyli po prostu umacnianiem swojej pozycji w grupie.

Według głównego prowadzącego, Erica Robinsona, zachowania żywieniowe osoby mocno związanej ze swoją lokalną społecznością mogą się zmieniać wraz z trendami, które w niej istnieją. Najprawdopodobniej wynika to z poczucia przynależności i, co ważne, może mieć bardzo korzystne efekty w przypadku, gdy ludzie, z którymi się identyfikuje starają się jeść zdrowo. Ponadto, zdaniem naukowców te społeczne mechanizmy nie tracą na wadze nawet w chwilach, gdy osoba pozostając sama staje przed wyborem pożywienia. Niektóre z badań poddanych metaanalizie wykazały, że część z uczestników nie zdawała sobie sprawy z faktu, że otrzymuje informacje na temat norm żywieniowych w grupie, a mimo to dostosowywała do nich swoje wybory.

Badania takie jak to przytoczone powyżej mogą pomóc na nowo ukształtować świadomość i politykę publiczną, a nawet nadać nowy tor komunikacji na temat zdrowego odżywiania…

… A tymczasem nie słuchajmy już pouczeń “patrz w swój talerz!”, bo to zwyczajnie niezdrowe 🙂

Źródło: http://www.andjrnl.org/article/S2212-2672%2813%2901680-8/abstract

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s