Mity dietetyczne cz. I – Ostatni posiłek o 18

 

To chyba najstarszy i najgorszy mit, jaki dotyczy żywienia. Zdawałoby się, że już dawno został obalony i trzy razy przeczołgany, a jednak wciąż wraca. Spotykam się ze sporym zdziwieniem, kiedy niektórzy pacjenci widzą w swoim planie kolację o 20 lub 21 🙂 Dlaczego tak jest?

Ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 2-3 godziny przed snem, nie zaś o określonej porze dnia. Przypuśćmy, że kładziesz się spać w okolicach północy po wieczornej pracy przy komputerze (lub po zmianie popołudniowej), a kolację zjadasz o 18. Jak długo będziesz w stanie produktywnie pracować? Jak organizm zregeneruje się w nocy? Jak wielogodzinny głód (czyli 11h do kolejnego posiłku ok. 7 rano) wpłynie na Twój metabolizm?

Organizm, który musi oszczędzać energię, nie będzie współpracował – obniży tempo metabolizmu, sprawi, że poczujesz się zmęczony i niechętny do pracy, słowem – zrobi wszystko, żebyś go nakarmił, albo przestał nadmiernie korzystać z energii, którą on musi rozłożyć na cały okres przerwy między posiłkami. Co więcej, jeśli sytuacja się regularnie powtarza, zaczyna „przewidywać” kolejne okresy głodu i ogranicza metabolizm i magazynuje energię w tkance tłuszczowej, a przecież nie o to Ci chodzi, prawda?

Przy okazji – zastanów się, czy i tak nie podjadasz przed snem, gdy dzień kończysz kolacją o 18… Co jest wówczas całkowicie zdrowe i naturalne, ponieważ to znak, że pomiędzy Tobą i Twoim ciałem nadal jest połączenie 😉

Pory posiłków wyznacza nasz rytm dobowy, a nie zegar (chyba, że biologiczny 🙂 ) Kieruj się rozsądkiem – jeśli wpadasz zabiegany do domu na godzinę przed snem to mimo wszystko coś zjedz, ale niech to będzie lekki, niewielki posiłek. Nakarmiony organizm będzie lepiej współpracował od rana! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s