Mity dietetyczne cz. III – Od tłuszczu się tyje

Ile razy słyszałeś, że tłuszcz jest odpowiedzialny za tycie, a cukier za cukrzycę? Na pewno z milion, podobnie jak ja. A ile razy powiedziano Ci, że tłuszcz jest makroskładnikiem diety tak samo jak węglowodany i białka, że nie powinno się go ograniczać o ile nie ma do tego podstaw? No, to mówię 😉

Tłuszcz jest owiany złą sławą przez swoją wysoką wartość energetyczną (9kcal w 1g), historię (kiedyś nie odróżniano tłuszczów nasyconych od omega3) oraz lobby! Kojarzy się też z tkanką tłuszczową, żywnością typu fast food i tradycyjnymi restauracjami, polską kuchnią, w której ziemniaki po prostu MUSZĄ zostać podane z masełkiem.

A jednak tłuszcz jest nam do prawidłowego funkcjonowania niezbędny – to kwasy tłuszczowe budują błony komórkowe, biorą udział w syntezie hormonów, rozpuszczają niektóre witaminy, pomagają utrzymać temperaturę ciała, i tak dalej… W czym więc problem, dlaczego tak często ludzie zapadają na choroby serca? Pomijając inne błędy żywieniowe, cały diabeł tkwi w szczegółach – w rodzaju kwasów tłuszczowych, które dzielimy na nasycone, jedno- i wielonienasycone. O ile te ostatnie są pożądane w diecie i mają na organizm korzystny wpływ (o tym post niedługo), o tyle kwasy nasycone są postrzegane odwrotnie. Tak więc to nie tłuszcz stanowi zagrożenie, a kwasy tłuszczowe nasycone, zwłaszcza trans.

Kolejną sprawą jest wartość energetyczna – aż 9 kcal w 1 g – białka i węglowodany mają tylko 4 kcal w 1 g. To przekłada się jednak na sytość, jaką tłuszcz daje po spożyciu… a utrzymuje się ona długo. Czy po chlebie z dżemem jesteś tak najedzony jak po grzance z awokado albo po garści orzechów? Tłuszcz jest też doskonałym nośnikiem smaku, co przekłada się na nasze proste i przyziemne zadowolenie z posiłku 🙂

Podsumowując – tłuszcz jest niezbędnym składnikiem diety, który spożywany we właściwych ilościach i z właściwych źródeł może tylko przynosić korzyści, łącznie z utratą masy ciała!

p.s. Temat zdecydowanie potrzebuje rozwinięcia 🙂 dlatego oczekujcie dłuższego posta na temat tłuszczów, ich podziału, źródeł i zapotrzebowania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s